TÜBİTAK Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısı

TÜBİTAK, Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısı Yaptı!
(Patent Lisans – 2020 – 1)

TÜBİTAK, 14.05.2020 tarihinde; Üniversitelerde, araştırma kurumlarında ve teknoloji geliştirme bölgelerinde geliştirilen patentli teknolojilerin sanayiye aktarılmasını sağlamak için Yenilik Destek Programı kapsamında bir çağrı yaptı.

Yapılan çağrıda TÜBİTAK şu bilgilere yer verdi: “Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısı’nda üniversiteler, araştırma altyapıları, teknoloji geliştirme bölgesi şirketleri ve teknoloji transfer ofisleri Teknoloji Sağlayıcı Kuruluş olarak nitelendirilmektedir. Müşteri Kuruluş ise Teknoloji Sağlayıcı Kuruluşun hak sahibi olduğu ve ulusal veya uluslararası patentler ile korunan teknolojileri lisanslama ya da devir yolu ile edinerek ekonomik değer oluşturmayı hedefleyen ve Türkiye’de yerleşik sermaye şirketi olarak tanımlanmıştır. Çağrı kapsamında bir Müşteri Kuruluş en az bir Teknoloji Sağlayıcı Kuruluşun ortak başvuruları kabul edilecektir.”

Patent Lisans – 2020 – 1 kodu verilen bu çağrıda; “Müşteri Kuruluşun, çağrı duyurusunda belirtilen şartları taşıyan ve Teknoloji Sağlayıcı Kuruluşun hak sahibi olduğu patent ya da patentler ile korunan teknolojileri, lisanslama ya da devir yöntemleri ile edinimine ve bu teknolojileri uygulamaya yönelik Teknoloji Sağlayıcı Kuruluştan yapacağı hizmet alımlarına ilişkin harcama ve giderler desteklenecektir.” ifadelerine yer verildi.

Çağrı kapsamında projeler en fazla 60 ay süre ile desteklenecek olup, destek üst limitinin büyük ölçekli Müşteri Kuruluşlar için %60, KOBİ statüsündeki Müşteri Kuruluşlar için %75 olacağı açıklandı.

Patentlerin devredilmesi veya lisanslanmasına ise uygulanacak destek oranı her bir patent için aşağıdaki oranlara göre belirleneceği belirtildi:

Temel destek oranı %25’tir.

Müşteri Kuruluşun KOBİ niteliğinde olması durumunda destek oranına %15 ilave edilir.

Müşteri Kuruluşun Çağrı Duyurusu ekinde yer alan yüksek teknoloji sektörlerinde faaliyet göstermesi veya lisanslanan patentin yüksek teknoloji IPC sınıflarından birini içermesi durumlarında destek oranlarına %15 ilave edilir.

EPO, JPO, KIPO, CNIPA veya USPTO nezdinde tescil edilmiş patentler için destek oranına %10 ilave edilir.

Müşteri Kuruluşun bir ya da daha fazla teknoloji sağlayıcı kuruluştan en az iki patenti lisanslaması ya da devralması durumunda destek oranına %10 ilave edilir.

Proje kapsamında lisanslanan veya devredilen patentlerin uygulamaya alınması için Müşteri Kuruluşun Teknoloji Sağlayıcı Kuruluştan yapacağı eğitim ve danışmanlık işlerine ait hizmet alımı giderlerine KOBİ ölçeğindeki müşteri kuruluşlar için %75, büyük ölçekli müşteri kuruluşlar için %60 destek oranı uygulanır. Eğitim ve danışmanlık hizmeti tutarı, toplam destek kapsamına alınan tutarın %25’ini geçemez.

Çağrı Takvimi ise şöyle:

Çağrının Açılması: 14 Mayıs 2020
Ön Kayıt için son tarih: 17 Ağustos 2020 – 17:00
Başvuruların PRODİS üzerinden alınması: 15 Haziran 2020 – 31 Ağustos 2020 (saat 17:00’ye kadar)
Destek başlangıç tarihi: 1 Ocak 2021

Patent Lisans – 2020 – 1 kodlu çağrının detaylarının yer aldığı TÜBİTAK’ın duyurusuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Çağrı Duyurusunun Dokümanına ulaşmak için buraya tıklayın.

Çağrının sizin kriterlerinizle uyuşması halinde bu çağrıyı kaçırmamanızı önerir, süreç boyunca başarılı çalışmalar dileriz.

Bu Haberi Paylaş!

Bugün Cesur Bir Başlangıç Yapın

Değerlerinizi korumak için tüm gücümüzle destek vermeye hazırız!

  • +90 212 982 38 84

Bugün Cesur Bir Başlangıç Yapın

Değerlerinizi korumak için tüm gücümüzle destek vermeye hazırız!

  • +90 212 982 38 84

Bir Görüşme Ayarlayın.

Bugün Cesur Bir Başlangıç Yapın

Değerlerinizi korumak için tüm gücümüzle destek vermeye hazırız!

  • +90 212 982 38 84

Bir Görüşme Ayarlayın.

e-Bültenimize Abone Olun!

    (Bültene Abone olarak Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.)